מאמרים רפואיים2

תרשים של צלקת ברירית השופכה הגורמת להיצרות

הצירות בשופכה (urethral stricture)

השופכה היא הצינור שמוביל את השתן מכיס השתן אל מחוץ לגוף ומהווה את החלק הסופי במערכת השתן , אורכה כ 20 ס"מ' בגברים ו כ 4 ס"מ' אצל נשים.

היצרות נגרמת עקב שינוי ברירית השופכה שהופכת מרירית גמישה לנוקשה וצלקתית, היצרות יכולה להופיע בכל אחד מחלקי השופכה כשמקום הנפוץ ביותר הוא באמצע השופכה, הסיבות  להופעת היצרות הן ניתוחים קודמים בדרכי השתן, החדרת קטטר, דלקות וחבלות בדרכי השתן, לצערנו ברוב המקרים הסיבה לא תהיי ידוע.

כ 1% מהאוכלוסייה סובלים מהצירות בשופכה שגורמים להפרעה בהשתנה, התסמינים זהים לחסימות אחרות במוצא כיס השתן, כגון ערמונית מוגדלת  אך הטיפול שונה לחלוטין והאבחון דורש דרגה גבוה של חשד קליני, לרוב האבחנה נעשית לאחר שהטיפולים הקודמים כשלו.

האבחנה מתקבלת לאחר ביצוע ציסטוסקופיה ושיקוף של השופכה.

הטיפולים כוללים פרוצדורות זעיר פולשניות וניתוחים לשחזור השופכה שבחלקם יכולים לכלול גם שתל רירית שלרוב מובא מחלל הפה.

דליפת שתן בגברים (urinary incontinence)

דליפת שתן בגברים היא תופעה נפוצה שחלק נכבד מהסובלים ממנה נמנעים לגשת לטיפול בגלל דעות קדומות ובושה.

הדליפה מתחלקת לדליפה במאמץ (stress) או דליפה בעת תחושת דחף (urge), ההפרעה יכולה להיגרם לאחר ניתוחים בדרכי השתן, כמו כריתה רדיקלית של הערמונית, בעקבות מחלות של מערכת העצבים, כמו אירוע מוחי, דמנציה, פרקינסון או טרשת נפוצה ובעקבות ערמונית מוגדלת.

חשוב לאפיין את הסיבה וסוג הדליפה שבחלק מהמקרים יכולה להיות משולבת. ישנים מספר קווי טיפול החל בשינוי אורך החיים ופיזיותרפיה, טיפולים תרופתיים ועד פרוצדורות פולשניות כמו הזרקת בוטוקס לדופן כיס השתן.

סוגר מלאכותי לטיפול בדליפת שתן במאמץ

תומכן (סטנט) בערמונית

הפרעות במתן שתן (prostate hypertrophy)

רוב הגברים יסבלו במהלך החיים מהפרעות במתן השתן, הסיבה העיקרית לכך היא ערמונית מוגדלת, ערמונית היא בלוטת מין זכרית שממוקמת במוצא כיס השתן ובתוכה עוברת השופכה, תפקידה של הערמונית להפריש נוזל שמגן על תאי הזרע, החל מגיל 40 נפח הערמונית גדל, התופעה יכולה לגרום להפרעות שונות במתן שתן, כמו תכיפות, דחיפות וקושי במתן שתן, תחושת ריקון לא מספקת, היסוס ויקיצה לילית לצורך השתנה.

כ 70 אחוז מהגברים בעשור השישי לחייהם יסבלו מהתסמינים, חשוב לזכור שערמונית מוגדלת היא הסיבה הנפוצה לתלונות הנ"ל אך יש סיבות נוספות ולכן יש צורך בתחקור רפואי מעמיק, בדיקות מעבדה ודגימות וכמובן חשד קליני גבוה.

הטיפולים מתחלקים לשמרניים ופולשניים, החל בפעילות ספורט, ירידה במשקל, הפסקת עישון, הפחתה במשקאות משתנים, תרופות ממשפחת חסמי האלפא 1, מעכבי 5 אלפא רדוקטז, PDE5 מעכבי ופעולות פולשניות כמו כריתת ערמונית פתוחה/סגורה ונידוף ערמונית בלייזר.

מלבד הטיפולים הנ"ל, אני מבצע גם החדרת תומכן לערמונית (סטנט), זהו טיפול יעיל ומהיר שנשעה בטשטוש ומתאים לאנשים שאינם מעומדים לפרוצדורות ארוכות בהרדמה או לצעירים שחוששים מתופעות לוואי כגון דליפת שתן או פגיעה בתפקוד המיני.

אין אונות (erectile dysfunction)

כ 50 אחוז מהגברים מעל גיל 50 סובלים ממידה מסוימת של ליקוי בתפקוד המיני, בגילאים המאוחרים יותר רובם המוחלט של הגברים סובל מהפרעה בתפקוד.

הסיבות הרפואיות נובעות בעיקר מטרשת של כלי הדם ופגיעה עצבית, לצערנו הסיבות אינן הפיכות והטיפול התרופתי כיום מתמקד בשיפור איכות הזקפה ולא בסיבות לליקוי, הטיפולים מתמקדים בשיפור זרימת הדם בתוך הגופים המחילתיים בפין שאחראים על הזקפה.

קו הטיפול הראשון כולל תרופות ממשפחת מעכבי הpde5 ,התרופה הוותיקה והמפורסמת ביותר מבין המשפחה הזאת היא ה"וויאגרה", הקו השני כולל לימוד והזרקה עצמית לפין של חומרים הגורמים לזקפה, לאחר כישלון או בעקבות אי סבילות לטיפולים שצוינו קיימת גם אפשרות של השתלת תותב לתוך הפין, קיימים שני סוגי תותבים:

  1. תותב קשה למחצה (semi rigid)
  2. ותותב 3 חלקים מתנפח (inflatable penile prosthesis)

חשוב לטפל במחלות הרקע שהביאו לפגיעה בתפקוד, כמו איזון סכרת ולחץ דם ולשלול מחלה של כלי הדם בלב.

מימין תותב 3 חלקים מתנפח ומשמאל תותב קשה למחצה

עקמת של הפין, מחלת פרונייה (peyronie disease)

עקמת של הפין נגרמת בעקבות הסתיידות של המעטפת שעוטפת את הגופים המחילתיים בפין, אותם גופים שאחראים על הזקפה, ההסתיידות גורמת לאסימטריות של הפין, ההתוויה לטיפול היא כאשר נגרמת פגיעה תפקודית, גורמי הסיכון לעקמת הם חבלות חוזרות לפין בזמן קיום יחסי מין, במיוחד כשהזקפה לא מספיק חזקה ו-dupuytren's contracture מחלה שפוגעת במעטפת של גידי היד.

הטיפול בעקמת הפין מתבצע לאחר התייצבות המחלה, כחצי שנה לאחר הופעת התסמינים ובחלוף הכאבים, הטיפולים כוללים הזרקות של חומר שמטרתו ל"שבור" את ההסתיידויות או ניתוח שמטרתו ליצור צלקת מקבילה להסתיידות ולהביא ליישור הפין.

לכל אחד מהטיפולים יתרונות וחסרונות אחרים, סוג הטיפול נמדד לפי אורך הפין, מידת התפקוד המיני ומידת העקמת.

חסר טסטוסטרון ראשוני (primary male hypogonadism)

טסטוסטרון זהו ההורמון הגברי ומלבד תפקידו במערכת המין יש לו גם השפעה על חילוף החומרים, מסת השריר, העצם וההתנהגות עם השנים יצורו יורד. כ 10 אחוז מהגברים בגיל העמידה יסבלו מתסמינים שמתאימים לסינדרום של חסר בטסטוסטרון, בדומה לשינויים שנשים חוות במהלך גיל הבלות.

התסמינים כוללים: ירידה בחשק המיני, שינויים במצב רוח ובחדות החשיבה, הפרעות שינה, סכרת, סינדרום מטאבולי וגלי חום.

חשוב לאבחן את החסר בטסטוסטרון שכן טיפול חליפי יכול להשפיע לטובה על התסמינים.

יש לזכור שלא כל הגברים מתאימים לטיפול או שהטיפול אצלם מחייב מעקב קפדני של רמת PSA בדם, מרקם הערמונית ורמת כדוריות הדם האדומות בדם ולכן רצוי שהמשטר הטיפולי יהיה מנוהל על ידי אורולוג מנוסה בתחום.

ישנים מספר תכשירים לטיפול חליפי בהורמון, כגון: ג'יל למריחה יום יומית וזריקות אחת לשלושה חודשים לכל אחד מהטיפולים יתרונות וחסרונות שונים.

הדמיה של מכשיר ED 1000 ואפליקטור שמשדר גלי הלם ישירות לפין

גלי הלם בעצימות נמוכה ((LI-ESWT)

זה טיפול מקובל ומוכח לבעיות בתפקוד המיני, גלי ההלם שמועברים לפין יכולים לרפא הפרעות בתפקוד המיני על ידי יצירה של כלי דם חדשים המשפרים את זרימת הדם בתוך הגופים המחילתיים של הפין.

הטיפול בטוח, אינו פולשני  וללא תופעות בעלות משמעות קלינית ,הטיפול כולל 6 מפגשים במשך 3 שבועות ,כל טיפול עורך כ 15 דק' בשכיבה והחזרה לשגרה מידית.

הצלחת הטיפול תלויה במחלות הרקע ויכולתו של המטופל לבצע שינוי באורחות החיים ,מחקרים הראו ש 76 אחוז מהמטופלים עם הפרעה קלה בתפקוד וללא סכרת ייהנו מתוצאות הטיפול גם כשנתיים לאחר סיימו.

מתוך כלל המטופלים (כולל מטופלים עם סכרת והפרעה קשה בתפקוד )כ 65 אחוז הראו שיפור בתפקוד המיני כחודש לאחר הטיפול ו 50 אחוז שמרו על התוצאות הטובות גם שנתיים לאחר הטיפול.

חשוה להדגיש שהטיפול מתאים במיוחד למטופלים ללא סכרת וללא הפרעה קשה בתפקוד המיני שהגיבו לטיפול בpde5i (ויאגרה,סיאליס,לויטרה )ושמעוניינים לטפל בשורש הבעיה וליהנות מחיי מין ספונטניים ללא תופעות הלוואי שכרוכות בטיפול תרופתי.

במרפאתנו הטיפול מתבצע בעזרת מכשיר ED 1000 ,מכשיר ישראלי שהביא לפריצת הדרך שבטיפול.

קשירת צינוריות הזרע ( VASECTOMY)

זו פעולה כירורגית קצרה שמבטיחה לגברים שליטה עצמית מלאה על מניעת הריון בזמן קיום יחסי מין ולכן בת הזוג לא צריכה ליטול תרופות הורמונליות או לשאת התקן תוך רחמי בארה"ב מבוצעים כ 600.000 ניתוחי  ווזקטומי בשנה וזה אמצעי מניעה נפוץ ביותר.

הניתוח מתבצע בהרדמה כללית קצרה, הגישה לצינוריות הזרע היא חתך קטן בעור שק האשכים ,הצינורות נקשרים ,נחתכים ונצרבים ,השחרור כעבור מספר שעות וההחלמה קצרה .

מספר שבועות לאחר הניתוח עדיין יהיו תאי זרע במערכת הרבייה ולכן לפני התחלת קיום יחסי מין לא ממוגנים יש לבצע תבחין של נוזל השפיכה .

חשוב להדגיש שיצור הזרע ממשיך אך לא מגיע אל נוזל השפיכה(בבדיקת מיקרוסקופ לא יהיו תאי זרע ), אין פגיעה בזקפה ,באורגזמה או בשפיכה, זו פעולה לא הפיכה אך   גבר שיחפוץ בעתיד בצאצאים יוכל לעבור תהליך שבו מופק זרע ישירות מהאשכים .

תרשים של צינורית הזרע

פלזמה עשירה בטסיות (prp)

שיפור התפקוד המיני ע"י הזרקת  פלזמה עשירה בטסיות

בטיפול שואבים דם מהמטופל בדומה ללקיחת דם בבדיקות דם,

הדם מוכנס למבחנה מיוחדת שתפקידה לרכז את הטסיות מיתר מרכיבי הדם, המבחנה מוכנסת לצנטרפוגה לאחר כ 15 דק שואבים את הנוזל שהצטבר בשכבת הטסיות, את תרכיז הפלזמה שהתקבל מזריקים לאיבר המטרה, ללא תופעות לוואי למעט אודם במקום ההזרקה, הריכוז הגבוה של הטסיות מעודד תהליכי ריפוי ויצירת כלי דם.

הטיפול נפוץ מאוד ומצוי בדיציפלינות  כמו רפואת שיניים, עור, אורטופדיה,גינקולוגיה ואורולוגיה,

בשנים האחרונות מתקיים מחקר רב בנושא, קיימת עדות רבה ליעילות הטיפול אך טרם גובשו מסקנות חד משמעיות ודרוש מחקר שימשך שנים.

הטיפול בטוח ומטופלים שיחפצו בטיפול יכולים לפנות למרפאתנו.

*חוק הצינון:

חוק הצינון: על פי מגבלות חוק הצינון שנכנס לתוקף ב1.11.2017 אם נפגשתם עם דר' רויזמן שמואל במסגרת הרפואה הציבורית(קופות חולים, בית החולים) תאלצו להמתין תקופת צינון של 6 חודשים לפני שדר' רויזמן יוכל לנתח אתכם באופן פרטי.

*אם אתם צריכים לעבור ניתוח פרטי אצל דר' רויזמן, פנו אלינו לפני שתקבעו תור באחת המרפאות הציבורית בהן  דר' רויזמן נותן שירות.

צרו קשר עם דר' רויזמן!

המרפאה נמצאת בCLINICA –מרפאות מומחים , רחובות , אלי הורביץ 27 ,קומה 5 | טל' 073-7021987

*לשאלות ניתן לפנות באופן אישי בטופס זה או בפורום אורולוגיה בניהולו של דר' רויזמן